Żółw jaszczurowaty – charakterystyka oraz wygląd

Żółw jaszczurowaty jest gadem z rodziny żółwi skorpuchowatych. Są to zwierzęta słodkowodne. Inna nazwą tego gada jest żółw kajmanowi. Pochodzi to od ogona podobnego do kajmaniego. Warto pamiętać, iż jest to gatunek bardzo niebezpieczny i może być groźny dla człowieka.

Charakterystyka żółwia jaszczurowatego

Jest to bardzo interesujący, ale także w pewnym stopniu przerażający i tajemniczy zwierz. Jest on stosunkowo duży. Mierzy on nawet do 100 cm. Jego skorupa może osiągać rozmiary do 45 cm i nie zasłania do końca głowy i kończyn. Jego waga może dochodzić do 30 kilogramów.  Jak wiele żółwi potrafi on żyć nawet 60 lat. Nie jest on, jednak podobny do innych, zwykłych żółwi. Ma dość duże, umięśnione łapy i głowę. Pysk zakończony jest haczykiem potrzebnym do rozszarpania ofiary. Oczy i nos pokryte są płytkami oraz są prawie niewidoczne. Na końcach łap możemy znaleźć ostre pazury. Rozszarpuje nimi swoje ofiary, które nie uda mu się połknąć w całości. Pod brodą żółwia znajdują się wąsy, które są jedynym wyróżnikiem podgatunków tych żółwi. Zwierze to jest bardzo agresywne. Podczas ataku mało widoczna szyja potrafi się bardzo wydłużyć.  Jego skorupa ma ciekawą barwę. Pokryta jest guzowatymi tarczami w brązowym kolorze.  Ciekawostką jest, że posiada on błony między palcami, co ułatwia pływanie. Wyposażony jest w ogon , który przypomina ogon krokodyla.

Gdzie można znaleźć żółwie jaszczurowate?

Zwierzęta te są popularne w USA. Można je spotkać w całej Ameryce, Kanadzie i Meksyku.

Istnieją podgrupy tego gatunku:

-Ch. s. serpentyna- pochodzący z Kanady i Meksyku,

-Ch. s. acutirostris-  z Panamy i Ekwadoru,

-Ch. s. osceola- występuje na południu USA,

-Ch. s. rossgnoni- z Ameryki Środkowej.

Czy jest on naprawdę taki agresywny?

W porównaniu do innych żółwi ma on bardzo trudny charakter. Jest pesymistycznie nastawiony do wszystkiego, co powoduje jego bardzo niebezpieczne zachowanie. Jeśli poczuje zagrożenie nie może schować się do skorupy, więc atakuje. Po to matka natura uzbroiła go w haczykowaty pysk i pazury. Dzięki tym cechom z łatwością kąsa i drapie swoje ofiarę. Wściekły żółw może odgryźć nawet część ciała.  Dlatego też nie powinno się go brać na ręce i przytulać. Nie jest to łagodny gad. Ciekawe jest to, że ten rodzaj żółwia pomagał policji w szukaniu topielców.  Mięso małych żółwi oraz jaja są jadalne. Przygotowuje się z nich zupę żółwiową.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Środowisko najlepsze dla żółwia jaszczurowatego

Z racji, że jest to gatunek wodny żółw najlepiej czuje się na mokrym terenie. Można go spotkać w licznych stawach, bagnach, jeziorach, stawach  i rzekach. Prze wszystkich warto pamiętać, że odpowiada mu grząskie, muliste dno.

Jak bardzo jest aktywny?

W odróżnieniu od innych żółwi jest on aktywny przez cały czas. Może polować przez całą dobę. W poszukiwaniu pożywienia może poruszać się zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Najczęściej wyposażony w idealny kamuflaż z glonów powoli podpływa do ofiary. Podczas suszy i  braku pożywienia wychodzi na ląd.

Czym żywi się żółw jaszczurowaty?

Jest to żółw drapieżnik. Rośliny będą, więc stanowić jedynie urozmaicenie diety. Jego głównym pożywieniem natomiast jest padlina i małe zwierzęta oraz bezkręgowce. W jego jadłospisie znaleźć można ryby słodkowodne, dżdżownice i żaby.  Takie małe zwierzątka żółw połyka w całości, a jeżeli ofiara jest duża pomaga sobie w rozszarpywaniu ostrymi pazurami.

Jak rozpoznać samca?

Ciekawostka jest, że samiec jest dużo mniejszy od samicy. Ma on za to dłuższe kończyny i pazury.

Sposób rozmnażania żółwi jaszczurowatych

Ze względu na charakter samotnika i agresywne usposobienie rzadko dochodzi do zapłodnienia, ponieważ osobniki często walczą ze sobą. Możliwość rozpłodu  trwa od maja do grudnia i zachodzi często w wodzie. Samice składają jaja w wydrążonych przez nich kryjówkach przybrzeżnych. Mogą one urodzić nawet do 80 jajek. Nowo wyklute żółwie są małe i czarne. Nie żyją one ze swoimi rodzicami, ponieważ mogłyby zostać zjedzone. Maluchy żywią się kijankami, małymi rybami i krewetkami.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Jak wygląda hodowla takiego żółwia?

Warto pamiętać, że jest to żółw wodny, ale nie za dobrze pływa. Powinien, więc mieć duże terrarium, zapełnione wodą, tak by nie zakrywało zwierzęcia. Może on mieć wydzielona strefę lądową. Dno wysypujemy małym piaskiem lub żwirkiem, lubią kopać w ziemi. Żółwie kiedy rozszarpują ofiarę mogą pobrudzić wodę. W tym celu należy założyć filtr. Po to, by nie zmieniać jej prawie codziennie. Ważne jest, by nie trzymać w jednym akwarium kilku żółwi, bo mogą się pogryźć nawzajem.  Terrarium powinno być bardzo duże. O wymiarach 200×150 cm. Woda, w której się kapie powinna być ciepła (ma wynosić jakieś 25 stopni). Jeśli chodzi o wilgotność, to powinna ona być duża około 60 – 80%. Nad akwarium powinna znajdować się żarówka, która będzie naśladować światło dzienne przez co najmniej  10 godzin. Jest to ważne dla zachowania odpowiedniej temperatury ciała  i środowiska, tak ważnego dla żółwia jaszczurowatego. Wodę należy nagrzewać używając grzałki akwarystycznej, którą można zakupić  w każdym sklepie zoologicznym.