Zapalenie uszu u psa – jak sobie poradzić z tym problemem?

Psy narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Ulegają urazom mechanicznym, cierpią na alergie, a także dopadają ich choroby uszu. Pies nie potrafi mówić, więc nie poinformuje nas, co go boli. Konieczna jest więc obserwacja psich zachowań, aby zareagować na nie wizytą u weterynarza lub samodzielnym sprawdzeniem, czy psu coś nie dolega. Jeżeli psiak często telepie głową, może to oznaczać, że próbuje sobie poradzić z dolegliwością związaną z uszami. Dodatkowo powinno nas zaniepokoić drapanie uszu przez pupila.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Jakie są przyczyny zapalenia uszu u psa?

  • Dotyka ona nie tylko ludzi, ale również czworonogi. Psy bywają alergikami. Z racji tego przygotowuje się dla nich specjalne produkty. Alergeny są też przyczyną zapalenia uszu. Psiak trzepie wtedy głową, ponieważ uszy bardzo go swędzą.
  • Pasożyty. Koniecznie sprawdzajmy skórę psa po każdym spacerze lub kontakcie z innymi czworonogami. Pchły i kleszcze nie są przyjemną dolegliwością dla naszego ulubieńca. Mogą zagnieździć się w uszach, wywołując stany zapalne.
  • Ciała obce. Dostają się do ucha chociażby w trakcie spacerów. Mogą wpaść dość głęboko, więc nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie je dostrzec i usunąć. Konieczna jest wizyta u weterynarza. Zdarza się, że źdźbło trawy utknie tak głęboko i będzie powodowało na tyle duży ból, że pies nie da go sobie dobrowolnie usunąć. W takich przypadkach konieczne jest poddanie go narkozie.
  • Zapalenie ucha może wystąpić także w przypadku problemów hormonalnych lub poważniejszych chorób u psa. Bardzo ważne, aby zareagować odpowiednio szybko i zastosować prawidłowe i skuteczne leczenie.

Jak dbać o psie uszy i kiedy udać się do lekarza?

Pies wymaga czyszczenia uszu, podobnie jak czyszczenia zębów. Jeżeli nagromadziło się sporo wydzieliny i przy próbie czyszczenia psiak stawia opór, może to oznaczać, że sprawia mu ono ból. Wtedy powinniśmy włączyć swoją czujność i zapoznać się z możliwymi przyczynami takiego zachowania. Jeśli zaobserwujemy ponadto potrząsanie głową i próbę drapania uszu o różne przedmioty, możemy być niemal pewni, że naszego ulubieńca dopadło zapalenie uszu. W takich momentach konieczna jest wizyta u profesjonalisty, ponieważ pies nie daje się dotknąć i nie pozwala sprawdzić, co takiego spowodowało u niego ból i swędzenie. Objawem zapalenia jest też duża ilość wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Powinna nas ona zaalarmować, że w uszach naszego pupila dzieje się coś niedobrego i konieczna jest nasza reakcja.

            Udając się do weterynarza, nie powinniśmy oczekiwać cudów. Jeśli psiak nie pozwolił nam na wyczyszczenie ucha i zaglądnięcie do niego w poszukiwaniu przyczyny bólu, zapewne nie pozwoli na to również lekarzowi. Istnieją sytuacje, kiedy brak dbałości o stan czystości uszu psa, prowadzi do poddania zwierzaka narkozie i wyczyszczenia uszu bez ryzyka pogryzienia przez czworonoga. Wtedy weterynarz pobierze materiał do badań i będzie w stanie określić, co spowodowało swędzenie lub ból uszu i w jaki sposób powinniśmy leczyć ową dolegliwość. Dobór odpowiednich leków jest bardzo ważny, dlatego udajmy się do zaufanego weterynarza.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

            Aby zapobiec zapaleniu ucha u psa, warto systematycznie obserwować jego stan. Podczas codziennej zabawy możemy zajrzeć do środka i sprawdzić, czy nie dostało się tam żadne ciało obce lub czy nie powstało alarmujące zaczerwienienie. Pies może być alergikiem, więc objawy skórne powinny nas zainteresować. Wtedy zastosujmy odpowiednią dietę, szampony oraz zabawki. Warto też skonsultować z lekarzem konieczność stosowania leków. Ponadto w każdym domu powinien znaleźć się preparat do czyszczenia psich uszu. Jeżeli nie chcemy robić tego sami, pilnujmy systematycznych wizyt u weterynarza. Uważajmy też na to, aby psa nie dopadł przeciąg. Specjaliści nie pochwalają też tego, aby psy wystawiały głowę za okno w momencie, gdy wieziemy je samochodem. Pamiętajmy też o tym, aby wytrzeć uszy po kąpieli i sprawdzać, czy nie znajdują się w nich kleszcze. Ponadto warto zastosować środki przeciw pchłom. Uchronimy psa przed bólem i swędzeniem, które na pewno nie są przyjemne.