Żabuti leśny – informacje, występowanie, wygląd

Żabuti leśny jest żółwiem z rodziny lądowych. Jest on znany też pod inna nazwą, jako żółw brazylijski. W języku łacińskim to Geochelone denticulat. Jest to żółw zagrożony wyginięciem. Często można go spotkać u hodowców. Należy wtedy zapytać o certyfikat i pochodzenia zwierzęcia, by upewnić się o jego legalności.

Opis wyglądu żółwia Żabuti

Gatunek ten ma bardzo charakterystyczna skorupę. Jest ona koloru ciemno – zielonego. Swoim kształtem przypomina jajko. Na ciemnej pokrywie skorupy widać jaśniejsze, często żółtawe tarcze z brązowym paskiem wkoło, dzięki którym wyróżnia się wśród innych żółwi. Jego głowę pokrywają takie same kolorowe tarcze. Kończyny są małe, ale silne i szybkie. Dzięki swojej zwrotności i elastyczności pozwalają na swobodną ucieczkę przed drapieżnikami. Glowa i szyja są koloru brązowego lub czarnego, urozmaicona kolorowymi, pomarańczowymi plamkami. Żółw Żabuti pochodzi z rodziny skryto szyjnych. Ta  śmieszna na nazwa wzięła się z dziwnego zachowania zwierzęcia, gdy się przestraszy lub nie chce, by ktoś go dotknął. Wyciąga on silnie głowę ku górze, układając ja w kształt litery S, a następnie mocnym ruchem chowa ja do środka, często wraz z kończynami. 

Jak odróżnić pana żółwia od pani?

Jest to bardzo ciekawe zagadnienie. Warto wiedzieć, że samiec posiada dłuższy ogon od samicy. Męskie osobniki są większe, a ich skorupa wygięta jest w charakterystyczna ósemkę.

Jak duży jest taki żółw?

Jeśli chodzi o wymiary, trzeba podkreślić, iż jest to żółw mały i jajkowaty. Najczęściej spotykane wielkości u samców to 40 centymetrów, a samice są troszkę mniejsze. Te malutkie stworzenia są naprawdę długowieczne. Potrafią żyć nawet 80 lat. Są tez bardzo drobne i lekkie. Ich waga sięga zaledwie 1kilograma.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Gdzie występują takie żółwie?

Żółwie Żabuti  można spotkać na całym świecie oprócz krain zimna ( jak Grenlandia). Pochodzą one z Ameryki Południowej.  Przez swój wesoły i wielobarwny wygląd jest on bardzo popularny w domowej opieki.  Ciekawe jest to, że nie istnieją podgatunki opisywanego żółwia. Często do sprzedaży hodowany jest rodzaj cherry head, posiadający czerwone kończyny i głowę.  Jeśli chodzi o jego występowanie, to należy go szukać na terenie Panamy, Kolumbii, Wenezueli, Gujany Francuskiej i Brazylii. Jest on, więc automatycznie dostosowany do życia w ciepłym klimacie. Tam właśnie czuja się najlepiej. Gdy badacze odnajdują je na innym terenie podejrzewają, że zostały one tam sprowadzone przez żeglarzy.

Jakie środowisko jest najlepsze?

Żółwie Żabuti najlepiej czują się na łąkach, pastwiskach i terenach leśnych, gdyż tam mogą  z łatwością Ukty siebie i potomstwo. Zdarzają się przypadki występowania ich w mokrych, wilgotnych lasach tropikalnych Ameryki Południowej.

Typowe zachowanie Żabuti leśnego

Tak, jak większość żółwi są one dziennymi stworzeniami. Swoją aktywność pokazują  za dnia. Gdy są na wolności ich działanie zwiększa się po porze deszczowej. Dzieje się tak dlatego, że wtedy przypada ich czas rozrodu.  Interesującym jest, że samiec przed zapłodnieniem samicy gryzie i kąsa ją w kończyny, aby się nie ruszała. Kiedy jest tak unieruchomiona osobnik sprawdza jej płeć, a następnie dochodzi do zapłodnienia. Podczas, którego samiec wykonuje serie ruchów głową i wydaje z siebie piszczące, dziwne dźwięki, przypominające gdakanie kury, gdy znosi jajka. W tym czasie samica może znieść około 10 – 12 jajeczek, mierzących zaledwie 2 cm. Chroni je przed drapieżnikami zakopując je lub chowając pod leśnymi liśćmi.

W jakich warunkach hodować Żabuti leśnego?

Opieka nad takim żółwiem nie jest łatwa. Trzeba być doświadczonym hodowca, by nie zrobić żółwiowi przez przypadek krzywdy. Należy pamiętać o idealnych warunkach w terrarium.  Powinno ono mieć kształt kwadratu lub trójkąta o wymiarach 200x100x50cm. Co ułatwi poruszanie. Żółw wymaga odpowiednio ciepłej temperatury. Około 22 stopnie w nocy, natomiast 35 stopni w dzień. Trzeba zagwarantować mu wilgotny, leśny klimat, jak z lasów tropikalnych. Do środka należy włożyć miseczkę z wodą, która będzie dawała napój, ale także ochładzała żółwia. Nad akwarium powinna stać lampka imitująca słońce. Nie należy trzymać zbyt blisko zwierząt, ponieważ może to powodować problemy z oddychaniem i wzrokiem.

żółw
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego żółwia.

Co stanowi idealne pożywienie?

Żabuti jest żółwiem, z którym nie ma problemu jeśli chodzi o sprawę jedzenia. Żywi się on zarówno liśćmi, owocami, grzybami, jak również skusi się na małego bezkręgowca.  Czasami zjada odchody zwierząt , ptasie jaja i dżdżownice. Przepada jednak za warzywami.  Najważniejsza jest, jednak różnorodność, której nie może zabraknąć  w diecie żółwia. To co jedzą żółwie żabuti są warunkowane środowiskiem, w którym żyją. Jeżeli hodujemy żółwia powinniśmy unikać jedzenia ze sklepów zoologicznych, ponieważ mogą one im zaszkodzić. Najlepsza będzie naturalna dieta. Dobre będą składniki, które można znaleźć w miejscu jego pochodzenia, czyli owoce, liście czy krzewy. Dzięki takiej opiece nie narazimy naszego pupila na kłopoty z żołądkiem.