Szczepienia ochronne u psów – co należy wiedzieć?

Jeżeli postanawiamy sprawić sobie psa, musimy przemyśleć tę decyzję kilkakrotnie. Zwierzę to wymaga bowiem opieki, a także odpowiedniego żywienia i przestrzegania kalendarza szczepień. Te ostatnie mają ogromne znaczenie, ponieważ pozwolą nam cieszyć się psiakiem jak najdłużej, zapobiegając niebezpiecznym dla czworonogów chorobom. Szczepień jest sporo i warto pamiętać o każdym, ponieważ muszą odbywać się w odpowiednim momencie.

            Prawo zobowiązuje nas do tego, aby zaszczepić pupila ma wściekliznę. Adnotacja w książeczce zdrowia czworonoga powinna znaleźć się przed ukończeniem przez niego piątego miesiąca życia. Wścieklizna jest bardzo groźną chorobą, także dla człowieka, dlatego nie możemy lekceważyć zaleceń i nie poddawać psa szczepieniu. Dzisiaj nie istnieje lek, który pozwoliłby jakiemukolwiek stworzeniu pozbyć się tej choroby. Dlatego tak ważne jest jej zapobieganie i szczepienie zwierząt, które mogą przenosić wirusa. Wścieklizna doprowadza do śmierci, a jej charakterystyczne objawy u psa to wodowstręt, ślinotok oraz skurcze mięśni. Podaje się, że chory pies nie przeżyje nawet dwóch tygodni, jeżeli wirus dostanie się do śliny. Koniecznie szczepmy więc naszego pupila, aby uchronić jego i samych siebie przed tą śmiertelną chorobą.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

            Szczepienia ochronne psów, poza tym przeciw wściekliźnie, nie są narzucone przez prawo. Warto jednak zdecydować się na nie, aby mieć pewność, że nasz pupil nie padnie ofiarą żadnej z chorób. Jedną z popularnych i często stosowanych szczepionek jest ta przeciw nosówce. Ponadto warto zaczepić psiaka przeciwko parwowirozie, boreliozie, wirusowemu zapaleniu wątroby czy kaszlowi kenelowemu. Dodatkowe szczepienia bardzo przydadzą się szczególnie wtedy, kiedy planujemy wyjazd i zabieramy ze sobą pupila. W innym środowisku, a nawet w innej strefie klimatycznej, może stać się on ofiarą różnych dolegliwości. Warto dowiedzieć się wcześniej o możliwych szczepieniach, aby uchronić psa przed nieprzyjemnymi konsekwencjami ich zaniechania. Powinny być przeprowadzone w odpowiednich odstępach czasu, więc zapoznajmy się z nimi przynajmniej na kilkanaście tygodni przed wakacjami z obcym miejscu.

Jak przygotować psa do szczepienia?

Pies musi być odrobaczony przed każdym ze szczepień. Ponadto nie może być w trakcie innej choroby. Przed każdym szczepieniem weterynarz dokładnie zbada naszego ulubieńca, aby stwierdzić, czy nie występują żadne przeciwwskazania, aby otrzymał on szczepionkę.

Kiedy nie wolno szczepić psa?

  • gdy jest chory lub nie doszedł do zdrowia po niedawno przebytej chorobie
  • jeżeli był niedawno pod wpływem silnego stresu i jest osłabiony
  • jeśli nie ukończył ósmego tygodnia życia
  • gdy suka jest w ciąży, nie powinniśmy poddawać jej szczepieniom
  • przeciwwskazaniem są pchły
  • jeżeli wykazuje silną reakcję alergiczną na składnik szczepionki

O tym, czy psiak otrzyma zastrzyk, zdecyduje lekarz. Wybierajmy tylko polecanych i sprawdzonych weterynarzy, aby mieć pewność, że nie zaszkodzą oni zdrowiu, a nawet życiu naszego pupila. Lekarz ustali plan szczepień adekwatnie do wieku i stanu zdrowia naszego psa. Koniecznie przestrzegajmy terminów oraz zaleceń weterynarza. Inaczej rozłożone będą szczepienia małego szczeniaka, inaczej starszego psa.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

            Po szczepieniu obserwujmy zachowanie naszego pupila, ponieważ występują niekiedy niepożądane skutki uboczne. Jednym z nich jest senność i apatia. Pozwólmy psiakowi odpoczywać i nie zmuszajmy do zabawy, ale przy zauważeniu nadmiernej senności, zgłośmy się do weterynarza. Inne objawy niepożądane to wymioty i biegunka. Zdarza się także, że pies traci apetyt nawet na swoje ulubione smakołyki. Możemy zauważyć też objawy alergii, jeżeli psiak jest uczulony na którykolwiek ze składników szczepionki. Silna reakcja alergiczna może być niebezpieczna dla zwierzęcia, więc niezwłocznie skontaktujmy się ze specjalistą. Przy kolejnym szczepieniu zdecydujmy się też na nieco zmodyfikowany skład zastrzyku, aby nie narażać pupila na działanie alergenu. Innymi objawami ubocznymi są: ból, obrzęk czy ropienie miejsca ukłucia.