Psy w policji – trochę ciekawostek o tych rasach

Wielu z nas z pewnością zastanawia się, na jakiej zasadzie przydzielane są psy do pracy w Policji. Wyszczególnionych jest kilka ras psów, które najlepiej sprawdzają się pod kątem tropienia, podejmowania śladu, czy też z najlepszym węchem do wyszukiwania narkotyków. Każdy pies pracujący w Policji nosi dwa imiona. Jedno z tych imion jest cywilne, drugie służbowe. Na co dzień używa się imienia cywilnego, gdy przychodzi do przeprowa1dzenia akcji policyjnej do gry wchodzi procedura i psom przydzielane są imiona służbowe.

Pies pracujący w policji oprócz dwóch imion, otrzymuje także elektroniczny czytnik danych, który jest wszczepiany mu pod skórę. W takim chipie elektronicznym zapisane są wszystkie wiadomości o konkretnym psie, daty jego szczepień, przebyte testy, a także wiadomości o jego dotychczasowej tresurze. Lekarz lub treser, któremu podstawiany jest taki pies po odczytaniu informacji z czytnika od razu wie, z kim ma do czynienia. Każdy pies pracujący w Policji ma w policyjnej komputerowej bazie danych swój folder, w którym zapisany jest cały dotychczasowy przebieg służby.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Psy szkolona do poszukiwania narkotyków i innych środków odurzających szkolone są przez osiem miesięcy, pozostałe, które są psami patrolująco-tropiącymi przez pięć miesięcy. Dodatkowo każdego roku, wszystkie psy pracujące w Policji poddawane są atestacji. Na tych corocznych testach sprawdzana jest ich przydatność do służby policyjnej.

Psy dostarczane są do pracy w Policji z kilku ogólnopolskich hodowli, które mają podpisane umowy z tą instytucją państwową. Psy trafiające do pracy w Policji nie mogą pochodzić z jednej hodowli, ponieważ w przypadku pojawienia się choroby zakaźnej na śmierć nie będzie narażona cała populacja psów.

Rasy psów wykorzystywanych do pracy w Policji

– Bokser to rasa psów zaliczana do grupy molosów. Powstała w dziewiętnastym wieku w Niemczech. Niegdyś używana była do szczucia bydła. Obecnie to zazwyczaj pies towarzyszący, stróżujący lub obronny. Rasa ta bardzo źle znosi samotność, są to niezwykle przyjazne i spokojne zwierzęta. Wykorzystywane są w dogoterapii, ponieważ świetnie współpracują z chorymi dziećmi. Swoją przydatność potwierdziły również w pracy w Policji. Charakter tych psów oceniany jest na podstawie testów psychologicznych. W racy policyjnej wykorzystywane są głównie, jako psy stróżujące i tropiące. Długość życia tej rasy to przeciętnie od dziesięciu do jedenastu lat.

– Cane corso to kolejna rasa psów wykorzystywana do służby w Policji. Rasa ta powstała na Półwyspie Apenińskim. Należy do grupy molosów. Dzięki swojemu spokojnemu usposobieniu znakomicie się również sprawdza, jako pies towarzyszący. Używano także tej rasy do myśliwskich polowań. Rasa ta jest najszerzej rozpowszechniona we Włoszech oraz w państwach sąsiadujących. Jest psem typowo obronno-stróżującym. Charakter ma niezależny, skłonny jest również do dominacji. Po przejściu odpowiednich kursów znakomicie nadaje się do pracy w służbie policyjnej.

– Doberman to rasa psów, która już na początku dwudziestego wieku została uznana przez międzynarodowy związek kynologiczny uznana za policyjną rasę psów. Rasa ta wywodzi się z Niemiec, a jej nazwa pochodzi od nazwiska osoby, która ją wynalazła. Przeciętny doberman jest średniej wielkości, dobrze umięśniony i niezwykle zwinny. Jego kształt powinien być możliwie zbliżony do kwadratu. Wymaga bliskiego kontaktu z członkami rodziny. Charakter tej rasy jest zrównoważony, lecz zazwyczaj wymagający ogólnego kursu posłuszeństwa. W Policji jest wykorzystywany do celów tropiących, a także obronnych i stróżujących.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
  • Golden retriever jest zaklasyfikowany jest przez międzynarodową organizację kynologiczną do rasy psów aportujących. Początkowo rasa ta służyła wyłącznie do udziału w polowaniach. Za sprawą swojego spokojnego charakteru jest również powszechnie spotykanym psem typowo rodzinnym. Z racji ich doskonałego węchu w Policji są wykorzystywane, jako psy wyszukujące narkotyki oraz, jako psy ratownicze. Dobrze spisują się również w dyscyplinach sportowych.